Nový MicroStation: Různé jazyky

Po uvolnění třetí beta verze nového MicroStationu (ke stažení na SelectServicesOnLine od 7. dubna 2015) se postupně objevují nové skutečnosti, jak bude MicroStation CONNECT (to je oficiální název) - ve verzi 8.21.xx.xx vypadat.

Zásadní novinkou je možnost snadného střídání jazykových mutací. Až dosud všechny Bentley produkty "jazykově" fungovaly takto: Uživatel se rozhodl, jakou jazykovou mutaci chce používat (angličtina, čeština, němčina, japonština,...), a pak si stáhnul celou instalační sadu pro zvolený jazyk (tedy 500 MB, nebo taky 1 GB dat - podle rozlohy programu). Pokud uživatel chtěl občas používat (např.) anglický MicroStation, a občas český (třeba podle toho, jaký pracovník v jeho nadnárodní společnosti si k tomuto PC posadil), pak si musel nainstalovat dva celé různě mluvící MicroStationy.

V MicroStationu CONNECT je snadné přepínání mezi jazykovými mutacemi. Stačí nainstalovat (jazykově nějaký) celý MicroStation (1 GB dat), a k němu kdykoliv dodatečně nainstalovat malý (7 MB dat) jazykový plug-in; pochopitelně v jiném jazyku, než je základní (celý) MicroStation. 

Volbu, jakým jazykem na nás bude MicroStation CONNECT mluvit (šprechtit, govorit, talkovat, hablarovat, ...), uživatel  provede v Přednostních nastaveních.

Kategorie "Jazyk" je v Přednostních nastaveních naprosto nová a v předešlých verzích byste ji hledali marně. Po vybrání požadovaného jazyka a klepnutí na tlačítko OK je třeba celý MicroStation CONNECT ukončit a spustit znovu, nestačí - jako u ostatních přednostních nastavení - zavřít aktivní výkres.  Při novém spuštění už bude MicroStation mluvit požadovanou řečí, třeba česky...

Zbývá osvětlit, jak se autorovi tohoto článku povedlo, že má v menu variant Vyberte jazyk právě tři jazyky: Češtinu, Angličtinu a Němčinu.

Postup byl tento: 

1) Instalace české celé verze (1 GB dat) MicroStationu CONNECT. Tato instalace obsahuje jak základní anglickou instalační sadu, tak i český "dodatečný" balíček. Po instalaci se ovšem jako primární jazyk nastaví čeština. Tedy: MicroStation je implicitně český, ale může být překlopen (viz první obrázek) do angličtiny.

2) Stáhnutí a instalace německého balíčku (6 MB dat). Po této akci se menu variant Vyberte jazyk rozrostlo o němčinu, a tak si germanofil může přijít na své...

Ještě pohleďme, jak to vypadá ve stahovacím centru na SelectServicesOnLine (dostupné pouze pro abonenty služby SELECT). Pokud zadáme, že nás zajímá MicorStation a jeho Early Access release type, pak je nám nabídnuto několik produktů (ve všech dostupných jazycích). Zajímá nás poslední (třetí) EAP v němčině - tj. verze 8.21.04.39.

Snadno nahlédneme, že nás zajímají zvýrazněné řádky, máme možnost si stáhnout buď celou německou instalaci (1181 MB) - je v ní, jak už bylo vysvětleno výše, nachystána i anglická (implicitní) jazyková mutace - , nebo si stáhneme jen německý "Language Pack" (7 MB), který přidáme do již nainstalované, "nějak mluvící" verze MicroStationu CONNECT.

Ke dnešnímu dnu (15.5.2015) dosud není česká jazyková mutace pro verzi 8.21.04.39 ke stažení připravena, ale já doufám, že se tak stane v nejbližších dnech.

Poznámka: Předešlý popis vychází z aktuální situace, jak je implementována ve třetí betě (Early Access Preview 3); ve finální verzi to ještě může být jinak, možná lépe, možná hůře, kdo ví...

     


 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře