Mezerník v CONNECT jinak

V MicroStationu/PowerDraftu CONNECT Edition pozorný uživatel, který si zvykl na starší verze (V8i, XM apod.), zjistí s překvapením, že klávesa <Mezerník> vykonává jinou akci, než dříve.

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Rastrové druhy čar

V MicroStationu CONNECT Update 7 (verze 10.07.00.35; Listopad 2017) může uživatel používat novinku: Rastrové druhy čar. Podívejme se, co přináší...

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Parametrický modelář v CONNECT (3.)

Některé nástroje na parametrické úpravy objektů vyžadují po uživateli zvýšenou pozornost a trpělivost. Kromě obvyklých požadavků typu A) vybrat správný nástroj, B) určit postupně potřebné prvky, C) určit je ve správném pořadí, D) určit je na správných místech, přibývá ještě jeden požadavek: Vzájemná poloha zpracovávaných prvků musí splňovat "nějaká geometrická" pravidla. Ukážeme si na jednom speciálním nástroji, že poloha 3D tělesa a 2D profilu, který "udělá něco" s tímto tělesem, je docela důležitá. Pokud jejich vzájemná poloha nástroji nevyhovuje, nástroj nic neudělá, a ještě flustrovanému uživateli vynadá.

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Parametrický modelář v CONNECT (2.)

Parametrický modelář umožňuje pracovat se 3D objekty (tělesy, tak i s jejich "úpravami") pomocí toho nejobyčejnějšího nástroje - Vybrat prvek.

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Otočit prvek (trochu složitěji)

Některé nástroje, především manipulační, nabízejí (na první pohled) metody/režimy, které se nezdají prakticky použitelné. Člověk na jejich průběh kouká a říká si, k čemu by se mi to mohlo hodit. Jedna z takových "nezvyklých" metod je Otočení existujícího prvku pomocí 3 bodů.

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Parametrický modelář v CONNECT (1.)

V MicroStationu CONNECT se podařilo Bentley výrazně (oproti verzi V8i) zjednodušit a vylepšit 3D parametrického modeláře. Ukažme si na jednoduchém příkladu, jak snadno se s ním nyní pracuje a jaké přináší nové možnosti.

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Připíchnutá skupina z pásu

Uživatelské prostředí, které používá MicroStation/PowerDraft CONNECT, je díky pásům (ribbonům) dosti proměnlivé, až to je někdy na závadu. Je dobré vědět, že skupiny nástrojů (ikon, přepínačů, menu variant, atp.), které si uživatel oblíbil, mohou být přítomny na obrazovce neustále. Stačí je připíchnout (anglický termín je: pin).

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Panel rychlého přístupu

V MicroStationu (popř. PowerDraftu) CONNECT může uživatel využívat nový panel s ikonami. Jmenuje se Panel rychlého přístupu (Quick Access Toolbar).

Číst dál: Panel rychlého přístupu

Rady pro převod DWG do DGN (3.)

Aneb, jak zjednodušit monstrózní složené prvky…

Uživatel, který v MicroStationu pracuje s výtvory svých AutoCAD kolegů, je často konfrontován s prvky (raději říkejme s objekty, protože to mohou být opravdu velká seskupení dílčích jednotlivých i složených prvků), s nimiž by rád něco provedl – třeba změnil vrstvu nebo editoval text a ono to buď funguje „nějak podivně“ nebo to nejde provést vůbec.

Zaregistrujte se a přečtěte si více...

Rady pro převod DWG do DGN (2.)

Aneb, jak se zbavit nepotřebného balastu…

Často se stává, že v DWG výkresu, který jsme odněkud obdrželi a s kterým máme dále pracovat, je zbytečný, nepotřebný a zmatený balast.  A tento balast přetrvá i po uložení do DGN. Je jedno, zda metodou Uložit jako, nebo Exportem do 2D.

V tomto článku se podíváme, jak mohou v uloženém výkresu DGN překážet například vrstvy a něco podivného, čemu se říká definice sdílených buněk.

Zaregistrujte se a přečtěte si více...