Výběr podle stylů

Pokud uživatel při naplňování výběrové množiny (nástroj Vybrat prvek) rozkryje pomocí šipky vpravo dole v okně Parametry funkce další možnosti, snadno nahlédne, že výběr je možné provádět podle atributů, a to i kombinovaně (např. všechny žluté prvky ve vrstvě "kanalizační vedení").

Na obrázku jsou dvě situace - rozbalení celého okna Parametry funkce: Výběr podle barvy a Výběr podle šablony prvku. V pravém příkladu již byla jedna šablona vybrána - viz černý puflík vpravo od názvu šablony. Výběrová množina je nyní naplněna prvky, které mají tuto šablonu.

Zkusme nyní použít na kartách s ikonami nad seznamem pravé tlačítko. Tento postup doporučuji provést vždy a v jakémkoli dialogu a na různých místech dialogu, protože mohou nastat dvě situace:

A) nic se nestane, v takovém případě jste promarnili 3 sekundy, a to se dá oželet.

B) Objeví se kontextová nabídka, která umožní vykonat něco užitečného a potřebného.

V našem případě nastane varianta B), protože v rozbalené nabídce se dočteme, že americký designér před námi schovává několik (možná užitečných) karet, pomocí nichž můžeme "nějak" naplnit výběrovou množinu.

První, co nás praští do oka, jsou tři karty, které zajistí výběr podle stylů:

Snadno tak můžeme nařídit nástroji Vybrat prvek, aby vykonala příkaz: "Vyber mi všechny texty, u nichž byl použit nějaký textový styl". Stejné to je u kót a multičar.

Poučení: I v tak "profláknutém" nástroji jako je Vybrat prvek se mohou před námi skrývat netušené možnosti. V tomto případě snadná odpověď na otázku nespokojeného uživatele: "Potřebuju ve výkresu vybrat všechny texty s určitým stylem. Jak to mám udělat?"

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře