Nový MicroStation, první dojmy

16. června 2014 uvolnili Bentley první beta verzi nového MicroStationu - tzv. Early Access Build. Má číselné označení 8.21.02.114 a dosud žádný oficiální název. Nový MicroStation si (pro vyzkoušení a seznámení) mohou SELECT uživatelé stáhnout jako všechny Bentley produkty ze svého účtu na selectservices.bentley.com (je třeba v rubrice "Download Category" vybrat položku "Beta and Work in Progress")

Zpřístupnění této bety (zatím pouze v EN verzi) se zdrželo - byla očekávána v zimě. Půlroční zpoždění je však menší než u předešlého velkého upgradu - na verzi V8i. Tato verze je oficiálně označována jako MicroStation x64 Beta 1 a je certifikována pro Windows 8, Windows 7 (nutný service pack 1) a Windows Server 2008 a 2012 - vše 64bitové. Tuto betu MicroStationu nepustíte - a pravděpodobně ani nenainstalujete na Windows Vista a Windows XP. 

Dobrá zpráva je, že už se nemusíme starat o tzv. Prerequisite Pack, který bylo třeba nainstalovat před samotnou instalací MicroStationu. Pokud vaše Windows něco z tohoto vybavení (.NET, Microsoft Visual BASIC, ap.) postrádají, tak si to při instalaci váš PC ohlídá, stáhne a nainstaluje sám. Ostatně, tak už to fungovalo u MicroStationu V8i SS3.  

Mírně stouply nároky na hardware: je třeba 2 GB paměti a instalace vyžaduje 9 GB místa na disku, sice po sobě instalační proces leccos uklidí a smaže, takže výsledná instalace této bety zabere cca 3 GB, ale pro průběh instalace je 9 GB volného místa nutností.

Dost bylo technických dat! Jak bude nový MicroStation vypadat? Budu stručný: Jako Microsoft Office 2013...

Způsob ovládání (především aktivování nástrojů, otevírání dialogů a tradiční triky s rychlými klávesami) je zásadně změněn a podřízen standardu Microsoft Office. To je dobrá zpráva pro ty, kteří MicroStation znají málo, nebo vůbec, a umějí skvěle rajtovat na Wordu nebo Excelu. Je to však drtivá zpráva pro dlouhodobé koryfeje MicroStationu, zvláště, pokud mají vychytány a naučeny stovky triků, jak něco udělat rychle.

Možná, že existuje nějaký způsob, jak se v této betě (a tedy i v budoucím "official" MicroStationu) vrátit k původnímu ovládání - já jsem ho zatím nenašel, tedy až na pár drobečků...

Základní obrazovka s otevřeným výkresem vypadá takto.

Pro porovnání: Takto vypadá (na mém PC) Word z MS Office 2013.

Co zásadního je jinak?

  • Správce úloh (Task Manager) je pryč. Pokud jste se naučili pomocí dvojúderu do klávesnice typu "QA" aktivovat svůj oblíbený nástroj - tak na to (zatím) zapomeňte.
  • Hlavní nabídka (Soubor + Upravit + Prvek +... neboli File + Edit + Element +...) je fuč! Pokud chcete otevřít např. dialog Textové styly, tak si nejdříve uvařte silný kafe, a pak začněte hledat...
  • Možnosti pravého tlačítka (dříve to dělalo spoustu užitečných věcí...) zmizely, přesněji: mně zmizely, ať tlačítkuju, jak chci (včetně kláves Ctrl, Alt ap.) tak se nic neděje.
  • Pod lištou pohledu zmizely ovladače pohledu. Naštěstí je možné je tam vrátit - stačí v Přednostním nastavení (Preferences) toto chtít.... Jenže, kde a jak otevřu tento centrální nastavovací dialog, když mi chybí nabídka Prostředí (Workspace)?

"Pruh" ikonek v horní části aplikačního okna nyní obsahuje (přesně podle standardu MS Office) směsku všeho možného: důležitého i nepodstatného. A tak máme vedle sebe (naštěstí povědomé) ikony pro výběr typu čáry, otevření dialogu Modely, a spuštění kreslících a manipulačních nástrojů... Jenže místa je málo, a tak některé (podle názoru designéra) ikony musí být menší a některé chybí zcela a je třeba je vyloudit pomocí rozbalovací šipky. Naštěstí funguje pravé tlačítko, které umožní, jako dříve z panelů (či jak se to offisovské plató jmenuje) nepotřebné ikony odebrat. 

Pomocí sekvence: File + Annotate + View + ...  můžeme přepínat mezi různými pruhy.  Například volba Attach (Připojit) nabízí ikony pro práci s referencemi, rastry, bodovými mraky (pointclouds) a databázemi (?!). Databáze - systémové nástroje, které by standardní uživatel neměl nikdy používat, se do pruhu "Attach" pravděpodobně zatoulaly proto, že i databáze se připojují...

Pohromadě jsou i ovladače pohledu a nástroje pro práci s pohledy.

Všimněte si písmena "V" v titulku pod ovladači pohledu: "Tools (V)". Je to zkratka ze slova View (Pohled) a slouží jako rychlá klávesa. Pokud V stiskneme a budeme v základním režimu ovládání (to zajistíme jako dříve klávesou F12), tak se v místě kurzoru objeví panel s ovladači pohledu. Nezáleží na tom, který pruh je právě aktivní.

Za zmínku stojí ještě jedna novinka: nenápadná položka pro výběr Pracovního toku (Workflow) - bílý řádek zcela vlevo nahoře. Pokud je otevřený model 2D, pak je tam jen jedna volba: Drawing (Kreslení). U 3D modelu se nabízejí dva další pracovní toky: Modeling a Visualization (Modelování a Vizualizace).

Když přepneme do Modelování, pak se kompletní sada pruhů vymění a my se dostaneme ke všem (doufejme!) potřebným 3D nástrojům. 

Tady soupis svých "prvních dojmů" ukončím. Pokud ve zdraví přežiju zaslouženou dovolenou, tak se v červenci pokusím sepsat i druhé, třetí a i jiné, podrobnější dojmy.

Abych však byl k novému MicroStation rozhraní spravdlivý... Už s tím bylo třeba něco udělat, protože v posledních cca deseti letech (nejen) nabídka Nástroje poněkud hypertrofovala.. Najít v ní a vybrat nějakou speciální funkci nebo postup byla práce pro bystré oči, pevnou ruku a neochvějnou myš.

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře