Rozdíly: MicroStation a PowerDraft

V tomto článku naleznete seznam odlišností mezi (velkým) MicroStationem a (malým) PowerDraftem. Měl by posloužit především těm uživatelům, kteří se rozhodují, jakou "verzi" základního grafického systému od Bentley budou používat.

Nejdříve základní pravidla:

 • PowerDraft je podmnožinou MicroStationu. Neexistuje nic, co by uměl PowerDraft, a neuměl MicroStation.

Zde je třeba však doplnit důležitou podminku. Toto platí, pokud porovnáváme stejné číselné verze obou produktů. Jakmile bychom vzali pod mikroskop (např.) PowerDraft 8.11.09 (model z roku 2013) a MicroStation 8.11.07 (model z roku 2010), tak bychom jistě našli ikony, dialogy, postupy, které lze používat v PowerDraft, avšak nikoli v tomto MicroStationu. Je to však proto, že MicroStation 8.11.07 toto ještě neuměl - stejně jako to neuměl tehdejší PowerDraft 8.11.07.

 • Cena za licenci PowerDraftu je méně než poloviční, než cena za licenci MicroStationu. Totéž platí i pro roční SELECT poplatky za licenci.
 • Ovládání MicroStationu a PowerDraftu je totožné, mezi oběma systémy lze snadno uživatelsky přecházet. Kompatibilita dat, nejen výkresů, ale i konfiguračních a datových souborů je 100%.

Program Bentley Navigator má však ovládání na mnoha místech svého UI odlišné až svérázné - podrobnosti o těchto jinakostech naleznete v tomto článku.

Co tedy PowerDraftu oproti MicroStationu chybí? Kdybych to měl říci stručně, pak tedy chybí skoro celé 3D - a to jak modelování, tak i (vyspělá) vizualizace a animace

3D Modelování a 3D "pohledo-ovládání" je v PowerDraftu omezeno pouze na tyto ikony a postupy. V PowerDraftu vytvoříte jen základní geometrická tělesa, a také rotační a translační tělesa. Možnosti pohybu ve 3D prostoru (procházení, obcházení, průlety, oblety, vlety atp.) jsou také výrazně omezeny.

Avšak  - dobrá zpráva - i ten sebevíc dokonalý, podrobný a mohutný 3D model vytvořený v MicroStationu pomocí objemových, parametrických a i jiných modelářů lze v PowerDraftu vidět, prohlížet a (omezeně) procházet. PowerDraft umí základní typy stínování (hladké a viditelné hrany), a proto můžete styly zobrazení v PowerDraftu používat (a definovat) stejně jako v MicroStationu. PowerDraft dokáže se 3D modely i základní manipulace typu: Posuň obelisk o 3 metry doleva. Avšak neumí akci typu: Vyvrtej do obelisku díru - to už je úprava, která vyžaduje (nějakého) modeláře.

Co ještě PowerDraft neumí:

 • S PowerDraftem nedokáže pracovat řada nadstaveb, které pracují nad MicroStationem. Proto si vždy ověřte, zda vaše nadstavba (je jedno, zda je přímo od Bentley, nebo od nezávislých vývojářů) se s PowerDraftem dohodne. Pravděpodobně nikoliv.

Pokud budete používat ProjectWise, je jedno, zda jako klient, nebo jako administrátor, pak "v něm" PowerDraft funguje naprosto stejně jako MicroStation.

 • PowerDraft nemá Luxology. 3D model zobrazený v pohledu můžete uložit pouze v některém z obyčejných stínování (maximum je hladké). (Nabídka: Pomůcky/Obrázek/Uložit)
 • PowerDraft nemá možnost umisťovat do 3D modelu světelné zdroje a nemá ani dialog Správce světel
 • PowerDraft neumí vytvářet a aplikovat materiály, 3D textury a podobná efektní vizualizační udělátka.
 • PowerDraft nemá možnost snímat animační sekvence a vytvářet simulace.
 • PowerDraft nedokáže dávkově zpracovávat data/výkresy a provádět dávkové převody (např. z DWG do DGN). Oba tyto v PowerDraftu chybějící dialogy naleznete v MicroStationu v nabídce Pomůcky/Dávkový převod a /Dávkový proces.
 • PowerDraft neumí jakékoliv 3D modelování, a to ani těles, ani ploch, ani sítí. Dokáže však tyto objekty zobrazovat a provádět s nimi manipulace typu Kopíruj, Přesuň nebo Smaž.
 • PowerDraft nemá nástroje na vytváření rozměry řízených modelů; jedná se sice o načrtávání profilů ve 2D (s různými vzájemnými vazbami), avšak je to jen jakási příprava pro následné parametrické 2D modelování. Které PowerDraft stejně neumí, takže by tato příprava byla tak jako tak k ničemu...
 • PowerDraft má (oproti MicroStationu) omezené portfolio typových souborů, které umí exportovat a importovat. Tato omezení nejsou obecně příliš známa a uváděna, přesto by mohla uživatelovi PowerDraftu přinést určité rozčarování typu: "...ale já z toho potřebuju soubor OBJ udělat, jak to že to nejde!" Následující obrázek ukazuje ve zvýrazněné nabídce, do jakých formátů dokáže aktivní model exportovat MicroStation (levá část) a PowerDraft (pravá část). 

V dřívějších verzích (např. MicroStation a PowerDraft V8 2004 Edition) byl seznam "nedostatků" PowerDraftu mnohem delší. PowerDraft nepodporoval databázová rozhraní, neuměl kreslit B-spline křivky, nepodporoval dávkový tisk, apod. Aktuálně jsou nůžky mezi oběma produkty otevřeny mnohem méně - a ten otvor můžeme definovat jako "skoro celé 3D a pár speciálních drobností".

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
 • Žádné komentáře