CAD Lexikon

Stahování Bentley aplikací - nový způsob

Bentley v posledních měsících dost významně předělali své "internetové rozhraní". Pokud se SELECT uživatel přihlásí do svého účtu, může být překvapen a zmaten, protože několik let fungující postupy už nenajde. Je třeba se naučit jiný postup typu "tady kliknu - sem kliknu - tady se mi to rozbalí".

Zásadní změnou prošly stránky na Stahování Bentley SW. A tak postupy pospané v tomto článku (z roku 2011) a v tomto článku (rok 2015) už nic nestáhnou... Nejnovější stahovací stránky - Download Page (rok 2020) vypadají sice moderně, docela přehledně, ale jsou v nich chyby. Přesněji: 12.ledna 2021 fungují s chybami. Je možné, že se jedná o chyby opravitelné a tedy dočasné... Ale dnes, pokud si chce (nový) SELECT uživatel stáhnout například poslední českou verzi MicroStationu: CONNECT Edition Update 15, musí postupovat obezřetně. Postup a číhající chybu si nyní ukážeme:

1. Stahování Bentley SW  provede SELECT uživatel na základních stránkách CONNECTION Centrum. (https://connect.bentley.com/). Je třeba se zde přihlásit - Ikona zcela vpravo nahoře.  Obrázek ukazuje situaci, kdy už (nějaký) uživatel přihlášený je.

2. Po klepnutí na dlaždici Stahování softwaru  (viz předešlý obrázek) se objeví řádky s dlaždicemi pro jednotlivé Bentley produkty. Stahovací stránky jsou zatím bohužel do češtiny (na rozdíl od jiných mnohem méně potřebných stránek...) nepřeloženy. V první řádce (Featured) jsou všechny důležité produkty, v druhé řádce (New + Updated) jsou nové produkty nebo produkty čerstvě aktualizované, ve třetí řádce (která se už na obrázek níže nevešla) jsou nejčastěji stahované produkty. My si vystačíme s první řádkou.

Poznámka: Pomocí modrých šipek na začátku a konci řádku s dlaždicemi můžete řádek vodorovně rolovat a ukázat si dosud skryté dlaždice. Pokud chcete najít a stáhnout nějaký speciálnější produkt, který na dlaždicích nemůžete najít - použijte vyhledávání "Search for product" vpravo nahoře.

3. My máme štěstí, protože dlaždici pro stahování (nějakého) MicroStationu nalezneme snadno. Po klepnutí na dlaždici se vypíší dostupné verze, a protože nám chtějí Bentley pomoci, tak automaticky nastaví, že hledáme český MicroStation - to je logické, a také nastaví, že hledáme nikoliv kompletní instalaci, ale tzv. Language Pack - to je nelogické.

Poznámka: Language Pack není kompletní instalace produktu, nýbrž jen doplňující jazykový balíček, který se instaluje do již nainstalované jinak mluvící verze. Lze tak snadno v jedné instalaci nařídit MicroStationu (popř. PowerDraftu) jakou řečí má hovořit. Podrobněji viz tento článek.

4. Language Pack je nám na nic, potřebujeme kompletní českou instalaci MicroStationu. Proto provedeme ve filtru nad seznamem nabídnutých produktů změnu: V rubrice Deliverable Type (Typ dodávky) vyměníme Language Pack za Installer (Instalační sada).

Jenže OUHA! Žádná plná instalační sada českého MicroStationu se nenabízí! Abychom byli spravedliví - když češtinu vyměníme za nějaký jiný jazyk (volba Language ve filtru nad nijakým seznamem), tak nám stahovací stránky taky nic ke stažení nenabídnou! Co teď?

5. Naštěstí si umíme poradit... Po krátké nebo i delší pauze vyplněné nadávkami, kletbami a trudomyslností zkusíme stahovací filtr obelstít. A nastavit ho precizně a nespoléhat se na to, že stačí v jednotlivých položkách filtru (které nás nezajímají) ponechat obecnou volbu " - SELECT -". Nastavíme proto filtr ručně do stavu na obrázku níže a pomocí tlačítka Apply ho aktivujeme. Pak už se - jaká úleva! - nabídne ke stažení plná instalační verze.

Poznámka: Plná instalační sada (.EXE soubor) má jen cca 11 MB dat. Během instalace se vše potřebné stahuje on-line z Bentley instalačního úložiště. Musíte být tedy při instalaci on-line a instalace může trvat dlouho (měřeno na hodiny), pokud máte "pomalejší internet".

Závěr: Nové stahovací rozhraní bohužel aktuálně nefunguje podle přirozené lidské logiky: "Nezadám žádnou podmínku, dostanu všechny výsledky". Je třeba vyhledávací filtr zadat podrobně. Doufejme, že se dočkáme opravy...

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře