Provoz a operační systém

Kde najdu aktuální soubor .UPF?

Soubor .UPF (User PreFerences, Uživatelské přednostní nastavení) má v sobě uložena jednak všechny parametry, které uživatel nastavuje v dialogu Přednostní nastavení (Prostředí->Přednostní nastavení), a  také informace, kde jsou otevřeny (popř. mají se otevřít) všechny dialogy a panely nástrojů MicroStationu.

Tento soubor zajišťuje základní provoz prostředí MicroStationu/PowerDraftu/BentleyView. Bohužel se někdy pomotá a je třeba ho "restartovat".  Havárie v UPF souboru může být buďto jen drobná - například si nějaký dialog uživatel zastrčí příliš za okraj okna, a pak ho není schopen vylovit, nebo i velmi vážná - MicroStation nelze vůbec spustit, protože "někam zmizel" MicroStation Manager. V obou mezních případech (i v mnoha případech mezi) stačí příslušný soubor smazat. Při nejbližším spuštění MicroStationu se vytvoří nový, implicitní. Bohužel tento nový UPF soubor již neobsahuje žádná uživatelská nastavení ze souboru starého - ani obsah dialogu Přednostní nastavení, ani rozložení dialogů a panelů v okně MicroStationu. 

Doporučení: Jakmile máte MicroStation "dobře nastaven", tak si soubor UPF zálohujte, abyste se k němu mohli vrátit v případě budoucí havárie. Pokažený nahradíte touto zálohou.

Zbývá ještě jedna důležitá informace, kde se soubor .UPF nachází a jak se jmenuje. Odpověď bohužel není ani snadná, ani jednoznačná. Záleží na tom, jakou verzi MicroStationu/PowerDraftu/BentleyView používáte a v jakých Windows.

Zatímco v MicroStationu/J byl UPF soubor v adresáři ..\ustation\Home\prefs, tak můj MicroStation V8i SS2 pod českými Windows XP schovává UPF soubor v adresáři:

C:\Documents and Settings\petr\Místní nastavení\Data aplikací\Bentley\MicroStation\8.11\oOvnFOWl_3wmc_hScSbjgg\prefs

Pokud chcete najít UPF soubor na svém PC, tak doporučuji prohledat adresář \Documents and Settings.

Jenže UPF souborů může být více, který je ten pravý, který z nich používáme? Tady je naštěstí odpověď snadná. Do UPF souboru se zapisuje každá akce v MicroStationu, která nějak změní polohu dialogů na obrazovce (nejen přesunutí, ale i otevření a zavření). Proto aktivní UPF soubor poznáme podle čerstvého data. Poznat ho můžeme i podle názvu - jmenuje se totiž stejně jako aktivní Uživatel, kterého si volíte v pravém dolním rohu MicroStation Manageru.

Pokud si Uživatele nevolíte, a jste spokojeni s tím, co vám Bentley nachystali ve své americké továrně, pak jste pravděpodobně buďto uživatelem "EXAMPLES" nebo "UNTITLED" (a váš aktivní UPF soubor se tedy jmenuje buď EXAMPLES.UPF, nebo UNTITLED.UPF.

alt

Na obrázku vidíme dialog O prostředí (nabídka Prostředí->O prostředí). Zde je vypsána, alespoň částečně - odzadu - cesta k aktivnímu UPF souboru. Na menším obrázku je výřez z MicroStation Manageru (pravý dolní roh), kde je možné zvolit - popř. vytvořit uživatele, a tedy i aktivní UPF soubor.

alt

Nepříjemná situace, kdy viníkem je UPF soubor, popisuje tento článek.

{jcomments on}

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře