Provoz a operační systém

Kdy ani opětovné nainstalování nepomůže...

V posledních verzích MicroStationu/PowerDraftu/BentleyView/Navigatoru se sice zřídka, ale přesto objevuje tíživý problém. Uživatel při nějaké nešťastné akci způsobí, že MicroStation nelze  spustit. Buď naprosto celý, nebo nějakou jeho integrální část - např. nelze otevřít nějaký panel s nástroji. 

Po určité době marného snažení se rozhodne řešit situaci radikálně. Celý program odinstaluje - standardní službou Windows - "Přidat nebo odebrat programy", vzápětí ho nainstaluje znovu, avšak ani tato naprosto čerstvá instalace nelze spustit - nově nainstalovaný program dělá to samé, jako dřív, jako kdyby reinstalace vůbec neproběhla!

Tento pozoruhodný jev je třeba vysvětlit, jinak hrozí nebezpečí, že duševní integrita takto postiženého uživatele dozná nevratných změn. 

Problém je v tom, že standardní služba "Přidat nebo odebrat programy" sice odinastaluje všechny (pro provoz) nezbytné součásti Bentley aplikace, avšak ponechá nedotčený UPF soubor (resp. všechny používané UPF soubory). Ten je skryt před zrakem uživatele v dobře maskovaném adresáři - viz předešlý odkaz.

A protože v tomto konkrétním případě je závada právě v onom - reinstalací nedotčeném - souboru UPF, tak je jasné, že závada trvá... Jinak řečeno: reinstalace byla naprosto zbytečná, stačilo odstranit nabourané UPF.

Poznámka: v dřívějších verzích byly závady způsobené nefunkčním UPF souborem velmi časté.  (V té době byl ovšem tento soubor velmi dobře přístupný a každý si ho mohl snadno smazat, a tak obnovit implicitní stav "nabouraného" MicroStationu.) S příchodem verze V8 se situace kolem "UPF-poruch" výrazně zlepšila, avšak - jak nám občas uživatelé hlásí - problém nevymizel zcela a kiksy UPF souboru nastávají i nadále.

Poznámka: To, že reinstalace se netýká souborů UPF má svůj smysl. Pokud uživatel reinstaluje Bentley produkt při povýšení na novou verzi, tak nová verze přebere (neporušený, a tedy fungující) UPF soubor a uživatelův přechod na novou verzi je jednodušší - panely zůstaly na stejném místě, historie otevřených výkresů se nezměnila (přesněji: nebyla vymazána atp.).

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře