O webu

Pozvánka do CAD LeXikonu

V tomto úvodním článku bych vás rád uvedl do nové služby, kterou jsem připravil se svými kolegy z firmy axis a iNGs. Jedná se o on-line knihu o MicroStationu.

altVždy v pětiletých odstupech je na mne z různých stran pokládán „nečekaný“ dotaz: „Bude další kniha o novém MicroStationu?“ Otázka je to legitimní, protože několik let stará publikace (např. MicroStation V8 XM z roku 2007) již přestala být aktuální – MicroStation a firma Bentley se posunuly ve svém vývoji dále – a po informacích bažící uživatel se ocitá v mírném vakuu, protože k nové verzi MicroStationu/PowerDraftu/Bentley View/… nemá doprovodný učební text.

Při uvažování o další papírové knize jsem provedl revoluční úkrok stranou. Kniha je sice pěkná věc, hezky se drží v ruce, voní tiskařskou černí a dá se číst i v autobuse a ve vaně, ale má zásadní nevýhodu. Trčí v okamžiku svého vzniku. Jakmile je vytištěna – stává se mrtvou.

Nápad na průběžně aktualizovanou a interaktivní knihu na téma „Užívání MicroStationu a podobných produktů“, je tedy – alespoň pro mne – logický. Avšak rozhodnutí, zda je to dobrý a užitečný nápad i pro vás, musíte, vážení uživatelé, učinit sami. Za čtení (přesněji: za přístup do knihy) je totiž třeba zaplatit (ceník), podobně jako když platíte předplatné vašeho oblíbeného (papírového) magazínu. 

Objektem CAD LeXikonu jsou základní Bentley programy – MicroStation, a z něj odvozené menší produkty: PowerDraft, Bentley View, Navigator a PowerMap. Pokud se chcete dozvědět informace o ostatních Bentley programech, pak vás musím zklamat – CAD Lexikon o nich skoro určitě pojednávat nebude.

CAD LeXikon bude postupně nabývat na síle a bobtnat. Předpokládám, že jednotlivé články budu připisovat postupně a pravidelně, rád bych v budoucnu dodržel normu 5-10 článků měsíčně. Avšak zpočátku bude tempo přispívání rychlejší.

Karel Havlíček Borovský napsal ve svém prvním novinovém článku v roce 1846: "Veřejně zde před celou zemí činím slib, že všemožně k dobrému prospěchu sloužiti a svědomitě tento ouřad svůj zastávati chci." Zkusím jeho slova parafrázovat: "Veřejně zde činím slib, že všemožně k dobrému prospěchu a svědomitě o CAD LeXikon pečovat budu."

S pozdravem
Petr Sýkora

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře