Komentáře
- Žádné komentáře
3D modely lze v nové verzi MicroStationu - V8i SS3 - zobrazovat tématicky. Stanovit nějaký parametr, například výšku v ose Z a podle této výšky jednotlivým prvkům přiřazovat barevné odstíny. Technologie je to již vyzkoušená - mohli jste o ni zavadit například v aplikacích Geographics nebo Bentley Map.
Tématické zobrazení - jak je připraveno pro MicroStation V8i SS3 - vychází z obvyklého rozhraní - ze stylů zobrazení. Jednoduše řečeno - tématické zobrazení je variantou (jednou z mnoha) stylu zobrazení. Z "továrny" máte připraveny čtyři typová tématická zobrazení, můžete si však z těchto ukázkových příkladů vytvářet v dialogu Styly zobrazení své varianty (a to jak mírně upravené - např. jiná barevná škála, tak i zásadně jiné - např. jiné pravidlo pro změnu barvy)
Podívejme se nejdříve, co nabízejí čtyři typová, v továrně připravená tématická zobrazení. Použít je můžete v 3D modelu - nejlépe v takovém, kde jsou sítě, nebo tělesa. Na obrázcích níže je použit model "Mesh Base" z výkresu "3D Mesh Modeling", který naleznete v adresáři ..\workplace\project\examples\general\dgn.
Novinkou oproti předešlým verzím je další úroveň v nabídce sodtupných stylů zobrazení. Tématické styly jsou připraveny (z továrny) čtyři. Ukažme si jak se tyto témata projeví na síti (krajině) s říčním tokem a výraznou vyvýšeninou.
Tento tématický styl zobrazení se od ostních tří liší tím, že pro zobrazování používá jen šedou škálu. Ostatní budou barevná. Nejdříve si barevně zvýrazníme sklon (spád) svahu.
Kromě příslušného "duhového" vybarvení je možné v pohledu vidět (a pak na papír tisknout) legendu barev. Asi nejtypičtějším tématickým zobrazením je barevné odlišení různých výšek.
Kromě "sopky" uprostřed krajiny je možné vidět i zářez, kterým protéká řeka.
Posledním "továrním" tématickým stylem je Úhel svahu, který však může na přechodech být ostrý. Jak to ostatně ukazuje i naše krajina.
Tyto čtyři tématické styly zobrazení můžete v dialogu změnit upravit nebo vytvořit svoje vlastní (a pak je uložit např. do knihovny DGNLIB).
Aby styl zobrazení byl tématický (a umožňoval podle daných pravidel měnit barvy prvků), je třeba zapnout tuto možnost přibližně uprostřed dialogu Styly zobrazení (nabídka Nasatvení/Styly zobrazení). Avšak to nestačí - je třeba nařídit tomuto stylu zobrazení, aby to byl "Renderovaný model". Obě tyto volby jsou v dialogu zvýrazněny. Jen v renderovaném modelu je možné tématický styl zobrazení uplatnit.
Definici tématu provedete v "trojdialogu", který se otevře po klepnutí na ikonu s lupou u položky Tématické zobrazení. Na obrázku výše jsme se rozhodli, že na kartě Zobrazit místo žlutého odstínu namícháme jinou barvu - provede se to v dialogu, který je prakticky stejný, jako dialog pro určení aktivní barvy prvku. Na této kartě je možné zvolit osu, vůči které se "barevné" změny budou počítat. V krajině to bude asi vždy osa Z, ale při hloubení tunelu by to mohla být i osy X nebo Y.
Na kartě Legenda můžeme určit, zda při aplikování tohoto tématického stylu bude v pohledu zobrazena i barevná legenda.
Jednotlivé položky v seznamu - jak číselné, tak i barevné - lze editovat a Legendu významně upravit či redukovat (sloupec: Je vidět). Poslední ikona vpravo v horní řádce umožní legendu do 3D modelu umístit jako stálý prvek. (Legendy na předešlých obrázcích byly jen dočasné, po změně stylu zobrazení na jiný než tématický z pohledu zase zmizí.)
Poslední karta - Typ filtru - umožní uživateli určit, jaké typy prvků ze 3D modelu se tématického zobrazování zúčastní. Pokud by naše krajina - síť z předešlých obrázků již byla zastavěna domky, pak bychom mohli snandno na této kartě určit, že tématicky se zobrazí jen síť a nikoliv ostatní prvky.
Poznámka: I pro tématická zobrazení je možné v rámci stylu určovat ostatní parametry, které v dialogu Styly zobrazení naleznete.
Nezapoměňte, že pohled s tématickým zobrazením ukazuje stále tentýž 3D model (nikoliv obrázek 3D modelu), a tak ho můžete např. otáčet, provádět detaily ap. Můžete se o tom přesvědčit v tomto článku.