CAD Lexikon

AECOsim nastupuje, speedikon končí

S příchodem nových verzí Bentley programů, které můžeme společně označovat slovem CONNECT, dochází k některým změnám v zavedených aplikacích. Pod tímto eufemismem se nemusí skrývat jen vylepšení stávající verze, ale i situace, kdy je vývoj aplikace ukončen. A to je právě případ architektonické aplikace speedikon.

Trocha historie: speedikon je původně (rok 1994) německá aplikace, kterou bylo možné provozovat nad (tehdejšími) MicroStationy nebo AutoCADy. V roce (přibližně) 2002 aplikaci i celou firmu zakoupili Bentley a zařadili speedikon do svého portfolia jako "evropskou" alternativu k původní Bentley stavařsko-architektonické aplikaci TriForma. Triforma se postupně přeměnila v aplikaci Bentley Architecture. speedikon se pod křídly Bentley nadechl k novému životu.

S příchodem CONNECT verzí učinili Bentley zásadní rozhodnutí: speedikon nebude na verzi CONNECT povýšen a jeho vývoj je zastaven. Bentley Architecture se změní na aplikaci AECOsim Building Designer a tato aplikace bude pokračovat ve verzi CONNECT.

Tedy: od verze CONNECT má Bentley už jen jednu architektonickou aplikaci - AECOsim Building Designer.

Poznámka: To není úplně pravda, protože AECOsim lze doplnit o moduly (spolupracující aplikace): Generative Components (pro "zcela parametrické" projektování stavebních celků typu Kaplického blob)  - ukázkové projekty,  a modul LumenRT (pro vytváření vizualizací).

Historická poznámka: není to poprvé, co Bentley opouští nějaký svůj tradiční produkt. Aplikace I/RAS pro zobrazování rastrů s vektorovými 2D výkresy sloužila uživatelům věrně a dobře od roku 1989, chvíli ji Bentley nabízeli, prodávali a především podporovali, i když už byla zastaralá a nový Bentley program na zobrazování, správu a editaci rastrů - Bentley Descartes - měl navrch. Podpora I/RASu byla ukončena v roce 2011 - podrobnosti naleznete v tomto článku.

K ukončení speedikonu několik obecných i osobních poznámek:

Převod aplikace do verze CONNECT byl pro programátory pravděpodobně velmi obtížný (je to přece jen software starý více než 20 let...). Navíc speedikon je svou technologií a logistikou zastaralý. MicroStation sloužil speedikonu vždy jen jako "zobrazovací aparát" speedikon modelů (plus kreslící pomůcky jako AccuDraw a pružný nájezd). 3D modely a 2D výkresy bylo možné vytvářet a zpracovávat jen a pouze nástroji speedikonu. Pokud jste chtěli posunout okno ve stěně, nešlo to provést obvyklým nástrojem MicroStationu (např. Přesunout prvek), ale bylo třeba použít speciální nástroj speedikonu Přesunout okno. Další nevýhody: speedikon má svoje vlastní Zpět (Undo), není v něm žádná podpora modelů a dynamických pohledů, řezů atp. Jinak řečeno: speedikon si vůbec nevšiml novinek, které se v posledních verzích MicroStationu objevily.

Oproti tomu AECOsim CONNECT k MicroStationu a k uživateli přistupuje zcela jinak a mnohem vstřícněji. Všechny moderní vymoženosti MicroStationu dokáže AECOsim nejen pochopit, ale i výhodně využívat. Je to dobrá zpráva především pro uživatele, kteří už v (holém) MicroStationu využívají modely, tiskové archy, dynamické pohledy a řezy, ap.. Protože na model budovy vytvořený AECOsimem mohou toto vše okamžitě použít.

Pokud chcete nějaký objekt vytvořený nástrojem AECOsimu změnit (kopírovat, přesunout, otočit, smazat,...) můžete k tomu použít příslušný, starý, dobrý nástroj MicroStationu. AECOsim navíc naprosto podporuje ohradu a výběrovou množinu - což ve speedikonu nebylo možné. Navíc nástroj Vybrat prvek přináší několik speciálních bonusů, jak je ukázáno v tomto navazujícím článku.

Podobně jako ve speedikonu, tak i AECOsim využívá databanku stavebních prvků, říká se jí dataset. Obsahuje zpravidla řádově několik set předpisů (katalogových položek), jak má vypadat stěna, dveře, okno, schodiště, objekty ZTI, různý nábytek atp. Datasetů je připraveno několik podle národních norem, katalogů a zásad. Bohužel československý dataset firma Bentley zatím nepřipravila.

Poznámka: speedikon disponoval československým datasetem a měl i kompletní české uživatelské rozhraní. AECOsim aktuálně (listopad 2017) nemá ani české GUI, ani československý dataset. Což je významná překážka pro jeho rozšíření a používání v České a Slovenské republice. Doufejme, že se tento stav změní a AECOsim v disciplíně "lokalizace" brzo speedikon dožene. O průběhu tohoto závodu vás budeme průběžně informovat.

Jaký dataset (z dosud dostupných lokálních či mezinárodních) budete v AECOsimu používat, určujete při instalaci AECOsimu.

Pokud budete potřebovat jiný dataset v již naistalovaném a nakonfigurovaném AECOsimu, stačí instalační program AECOsimu spustit znovu a zvolit v něm na první obrazovce volbu: Upravit (Modify) stávající instalaci.

Poznámka k instalaci AECOsimu. Instalační sada AECOsimu obsahuje i kompletní MicroStation. Není třeba instalovat nejdříve nějakou, "pokud možno správnou verzi" MicroStationu, a pak k němu přidat odpovídající verzi AECOsimu. Instalace AECOsimu nainstaluje i příslušný MicroStation.

To ovšem přináší nepříjemnost pro uživatele, kteří používali českou mutaci MicroStationu, protože anglický AECOsim znamená, že anglicky bude i vše ostatní - tj. celý MicroStation.

V několika navazujících článcích vás postupně seznámíme s možnostmi a typickými postupy AECOsimu.

 

 

Prosím zaregistrujte se pro psaní komentářů
  • Žádné komentáře